HTML

Újkor

Friss topikok

  • kefir8: Lehet, hogy nem móka volt, hanem akaratlan hiba. Újra megpróbálom. (2016.02.02. 18:32) Újra kiróbáltam
  • kefir8: Majd lefordítjuk posztban, ha annak szövege nem tűnik el mentéskor. Hawking wasn't any more optimi... (2015.06.19. 18:38) Hawking: lásd a komment dobozban
  • kefir8: Van ebben egy panasz is, csak észre kell venni. Körítés nélkül: idegenek vagyunk. Csak nem az ered... (2015.04.04. 18:55) Származástan. Turáni áldás
  • kefir8: @kalassó: A hajdani őrségváltó szabad-, fiatal- és szociál- demokraták gazdasági törekvéseinek nem... (2015.01.22. 20:48) Monokrata és támasza
  • kalassó: @Minnesota: Nem csoda, hogy réteglappá vált. Még az online kiadása is: 120 ezerről annak a felére ... (2014.09.20. 13:24) Az ő értelmezése

A BBC World kínai sorozata

2008.03.28. 23:44 kefir8

Márciusban szombatonként jelentkezett ez a négy részbõl álló sorozat. Egy kisváros iskoláinak példáján mutatta be a kínai oktatási rendszer mindennapjait.

Márciusban  szombatonként jelentkezett ez a négy részbõl álló sorozat. Egy kisváros iskoláinak példáján mutatta be a kínai oktatási rendszer  mindennapjait.

A világ más részein mûködõ iskolákkal közös gondokon túl itt sok sajátos jelenség ismerhetõ fel. Az állami „Egy gyerek” politika speciális családokat hozott létre. A fiatalok lelki beállítódására is hat az, hogy közülük alig lehet bárkinek fívére. A túlnyomó többség nem tudja, mit jelent az, hogy „játszottam a tesómmal”. Az egyedüli gyerekhez sokkal nagyobb szülõi várakozások fûzõdnek, mint másutt. Továbbtanulásától az egész család anyagi jóléte függ. Minden határon túl felfokozott, éles verseny dúl egy-egy osztály tanulói között az elsõségért.

A 350 millió tanuló közül csak a legjobbak kerülhetnek magasabb szintû oktatási intézményekbe. A sorozat egy vidéki kisváros, Anhui egyik alapítványi iskolájának tanár és diák szereplõit és az utóbbiak családját is megszólaltatta. Az iskola a legnehezebb körülmények között élõk között is toboroz tanulókat. A többnyire „egyke” diákok sikerétõl függ, hogy családjuk ki tud-e emelkedni a mély nyomorból, amire nincs más út. Az erre alkalmasak valóban éjt nappallá téve tanulnak, hogy helyt tudjanak állni az öldöklõ versenyben.

Éppen ilyenkor, tavasszal tartják a középiskolákban a továbbtanulást eldöntõ Gao Kao vizsgákat. Sok szülõ az állását is feladja és szinte egész nap az utódját segíti a vizsgára való felkészülésben. Külföldinek nehéz elképzelni az ebben az  idõszakban rájuk nehezedõ lélektani nyomást.

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://ujkorblog.blog.hu/api/trackback/id/tr346534951

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

10421 2008.03.29. 02:15:21

bezzeg a BBC1 nem vetiti...
süti beállítások módosítása